2025 წლის 1 იანვრიდან ჩრდილოეთ კვიპროსში ქირავნობის საცხოვრებელი სახლი მხოლოდ ბანკის საშუალებით ხდება!
ჰიპერ რეალისტური ბინის გადახდა
2025 წლის 1 იანვრიდან, ახალი საბანკო დაწესებულებებით, ძალაში შედის ჩრდილოეთ კვიპროსის თურქეთის რესპუბლიკაში . რეზოლუცია, რომელიც გამოქვეყნდა TRK– ის ოფიციალურ გამოცემაში , 2024 წლის 14 ნოემბერს , იჯარის ქირაობას სავალდებულო იჯარის ყველა სახის იჯარისათვის - გრძელვადიანიდან ყოველდღიურად. ეს ინოვაცია მიზნად ისახავს ფინანსური გარიგების გამჭვირვალობის საგადასახადო ვალდებულებების კონტროლის გამარტივებას .
В соответствии с новым “Положением об обязательности взимания и оплаты сделок по аренде рабочих мест и жилья через банки” , все платежи за аренду жилья , включая краткосрочную аренду (еженедельную, посуточную и аналогичную), должны быть проведены через банки . კანონის ძირითადი დებულებები მოიცავს:
სავალდებულო გადასვლა საბანკო გადასახადებზე
ქირავნობის საცხოვრებლის გადახდა მიიღება ექსკლუზიურად საბანკო დაწესებულებების . ეს ეხება ყველა სახის გადახდას, მათ შორის:
ფულის გადარიცხვები;
ელექტრონული გადარიცხვები EFT/EOS საშუალებით ;
სადებეტო და საკრედიტო ბარათების გამოყენება ;
• გადახდები ჩეკების .
Каждый платеж, осуществленный через банк, будет сопровождаться выдачей квитанции или выписки со счета . ეს დოკუმენტები გახდება ქირავნობის გადახდის მთავარი მტკიცებულება.
მოკლევადიანი გაქირავება
ინოვაცია ასევე ეხება მოკლევადიანი საცხოვრებლის გაქირავებას , რაც პროცესს გამჭვირვალე ხდის არა მხოლოდ ხანგრძლივი გაქირავების ურთიერთობებისთვის, არამედ ტურისტული ობიექტებისთვის , ქირავდება ქირავდება ან ყოველკვირეულად .
დარღვევისთვის ჯარიმები
მოიჯარეები, რომლებიც ფულადი , ხოლო მემამულეები იღებენ ხელზე ადმინისტრაციული ჯარიმების რისკის ქვეშ. ამასთან, თუ მოიჯარეები, რომლებიც არღვევენ ამ წესს, შეატყობინებენ ასეთ დარღვევას საგადასახადო ადმინისტრაციაში ხუთი სამუშაო დღის განმავლობაში მათზე არ დაეკისრება .
რატომ არის დანერგული ეს ცვლილებები?
ფინანსთა სამინისტრო TRK განმარტავს, რომ სავალდებულო საბანკო გადასახადების :
საგადასახადო კონტროლის გაუმჯობესება:
ქირავნობის გადახდა ბანკში საშუალებას გაძლევთ ჩაწეროთ ყველა ქვითარი, რაც ხელს უწყობს გადასახადების გაანგარიშებას და მინიმუმამდე მიაქვს გადასახადების აცილებას .
გარიგების გამჭვირვალეობა:
საბანკო ქვითრები და ექსტრაქტები ხდება გადახდების ოფიციალური მტკიცებულებები, რაც გამორიცხავს მოიჯარესა და გამქირავებელს .
მოიჯარეების უფლებების დაცვა:
დოკუმენტირებული გადახდების წყალობით, მოიჯარეები დაცულია გამქირავებლების უკანონო მოთხოვნებისგან
როგორ განხორციელდება გადახდები?
მოიჯარეებს შეეძლებათ გადაიხადონ ქირავდება საცხოვრებელი სახლი შემდეგი საბანკო არხებით :
1. ბანკები:
პირადი ვიზიტები გადახდისთვის.
2. ინტერნეტ ბანკინგი:
ელექტრონული გადარიცხვები საბანკო პროგრამების ან საიტების საშუალებით.
3. ბანკომატები:
გადახდების გადახდა თვით -სერვისის ტერმინალების .
4. გადახდის ბარათების გამოყენებით:
სავალდებულო და საკრედიტო ბარათების გადახდის შესაძლებლობა .
თითოეულ გადახდას თან ახლავს დამადასტურებელი დოკუმენტის (ქვითრები, ანგარიშიდან მიღებული განცხადებები ან ელექტრონული ცნობა), რომელიც გახდება ვალდებულების ძირითადი მტკიცებულება.
რა მოხდება, თუ ქირავდება?
ახალი კანონის დარღვევისთვის ჯარიმები :
მოიჯარეები, რომლებიც ფულადი სახსრები არიან;
მარცვლები, რომლებიც იღებენ ფულადი სახსრების გადახდას.
ამასთან, თუ გამქირავებელი აცნობებს ფულადი სახსრების გადახდის ფაქტს საგადასახადო ორგანოსთვის ხუთი სამუშაო დღის განმავლობაში , დარღვევის ჯარიმა არ გამოიყენება .
როგორ იმოქმედებს ინოვაცია ქირავნობის ბაზარზე?
მოიჯარეებისთვის:
გარიგების გამჭვირვალობის დონე . მოიჯარეს ყოველთვის ექნება გადახდის დოკუმენტური დადასტურება .
გამქირავებელთან დავების მოგვარების პროცესი .
საბჭოს ორმაგი დატენვის შესაძლებლობა .
მემამულეებისთვის:
1. ყველა ქვითარი აღირიცხება ბანკში , რაც ამარტივებს გადასახადის ანგარიშგებას .