1 yanvar 2025-ci il tarixindən etibarən bank qurumları , Şimali Kipr Türk Respublikasında qüvvəyə minir . 14 Noyabr 2024-cü ildə TRK-nin rəsmi nəşrində dərc edilmiş qətnamə, hər növ icarə üçün məcburi icarə icarəyə verir maliyyə əməliyyatlarının şəffaflığını , sənədli mühasibatlıq və vergi öhdəliklərinin məqsədi daşıyır .
Yeni "Banklar vasitəsilə iş yerləri və mənzil kirayə verilməsi üçün əməliyyatların ödənilməsi və ödənilməsi öhdəliyi barədə tənzimləmə" , icarə mənzil üçün bütün ödənişlər banklar vasitəsilə həyata keçirilməlidir . Qanunun əsas müddəalarına aşağıdakılar daxildir:
Bank ödənişlərinə məcburi keçid
bank qurumları vasitəsilə qəbul ediləcəkdir . Bu, bütün ödəniş növlərinə aiddir, o cümlədən:
• Pul köçürmələri;
• EFT / EOS vasitəsilə elektron köçürmələr ;
debet və kredit kartlarından istifadə ;
• Çeklər .
bir hesabdan bir qəbz və ya verilməsi ilə müşayiət olunacaq . Bu sənədlər icarə ödənişinin əsas sübutu olacaqdır.
Qısa müddəti
Yenilik , prosesi təkcə uzun müddət icarə əlaqələri üçün deyil, həm də kirayə və ya həftəlik icarəyə götürən, turizm qurğuları qısa mənzil kirayəsinə .
Pozuntu üçün cərimələr
Nağd ödəyən kirayəçilər və inzibati cərimələrlə qarşılaşmaq riski ilə əllərində Ancaq qaydanı pozan kirayəçilər, beş iş günü ərzində vergi inzibatçılığında onlara tətbiq olunmayacaqdır .
Niyə bu dəyişikliklər təqdim olunur?
Maliyyə Nazirliyi Trk, məcburi bank ödənişlərinin :
• Vergi nəzarətinin təkmilləşdirilməsi:
Bank vasitəsilə icarə haqqı vergilərin hesablanmasını asanlaşdıran və vergidən yayınmanın .
• Əməliyyatların şəffaflığı:
kirayəçi ilə icarəçi arasındakı mümkün mübahisələri istisna edən ödənişlərin rəsmi sübutu olur .
• Kiracıların hüquqlarının qorunması:
Sənədli ödənişlər sayəsində kirayəçilər kotirovtorların qanunsuz tələblərindən
Ödənişlər necə olacaq?
aşağıdakı bank kanalları kirayə mənzil üçün ödəyə biləcəklər :
1. Banklar:
Ödəniş üçün fərdi ziyarətlər.
2. İnternet Bankçılıq:
Bank tətbiqləri və ya saytlar vasitəsilə elektron köçürmələr.
3. Bankomatlar:
Öz -Servis terminalları vasitəsilə ödənişlər etmək .
4. Ödəniş kartlarından istifadə:
Debet və kredit kartları vasitəsilə ödəmə qabiliyyəti .
Hər bir ödəniş təsdiqedici sənəd (daxilolmalar, bir hesabdan və ya elektron bildirişin ifadələri), öhdəliyin əsas sübutu olacaqdır.
Kirayə haqqını ödəsəniz nə olacaq?
Yeni qanunun pozulması üçün cəzalar aşağıdakılar üçün verilir:
• Kiracılar pul qazananlar;
• Nağd ödənişlər alanlar
beş iş günü ərzində vergi orqanına nağd pulun ödənilməsi faktını bildirsə , pozuntu üçün cərimə tətbiq olunmur .
Yenilik icarə bazarına necə təsir edəcək?
Kiracılar üçün:
Əməliyyatların şəffaflığı səviyyəsi . Kiracı həmişə ödənişin sənədli təsdiqlənməsi .
Mübahisələrin icarəyə götürməsi ilə həll edilməsi prosesi .
İdarə Heyətinin ikiqat doldurulması ehtimalı .
Ev sahibləri üçün:
vergi hesabatını asanlaşdıran bankda qeyd olunur .